Popcorn Time: Nikad dosta kokica

iconPočetkom prošlog tjedna, na mobitelu mi je iskočio jedan tweet koji me iznenadio: korisnik @popcorntimetv, sa kojeg se nekad oglašavala ekipa sa popcorntime.io i na koji sam u potpunosti zaboravio i da postoji, javlja da je izašla nova verzija Popcorn Timea.

Da se prisjetimo, popcorntime.io je bio fork koji su autori izvornog Popcorn Timea priznali kao svoje nastavljače, a to znači da se radi o slobodnom softveru i komunitarnom projektu. Taj je fork uskoro nakon priznanja postao popularniji od “konkurencije” na Time4Popcorn.eu (danas Popcorn-Time.to). No, popcorntime.io je u listopadu 2015. pod pritiskom represije ugašen, zajedno s YTS-om (YIFY), otkud je popcorntime.io po difoltu dohvaćao filmove. Tu sam u kaosu koji je nastao izgubio trag koji je “pravi”, a koji “krivi” Popcorn Time i mislio da je stvar jednostavno propala, no u novije vrijeme se situacija počela pomalo kristalizirati.

Nakon što mi je iskočio tweet od @popcorntimetv o novoj verziji njihovog forka, obradovao sam se, ali ne bez opreza. Prije nego sam skinuo tu njihovu novu verziju, krenuo sam se još malo informirati o tome kakva je trenutno situacija na Popcorn Time terenu.

Dakle, čini se da trenutno postoje barem četiri forka Popcorn Timea. Jedan je na adresi Popcorn-Time.to i radi se o istom onom koji je nekad bio na Time4Popcorn.eu, koji ne objavljuje više kod, nije komunitaran projekt, zanemario je svoju GNU/Linux verziju i prate ga glasine da dolazi s malwareom i ovom nas prilikom uopće ne zanima, ali spominjem ga u ime cjelovitosti informacije.

Sva ostala tri forka su nastavljači ugašenog službenog forka s adrese popcorntime.io i čini se da sva tri i dalje objavljuju kod i funkcioniraju kao komunitarni projekti. Iako ih je tri, podijeljena su zapravo na dva “tabora”. S jedne strane su popcorntimece.ch i popcorntime.sh, druge je popcorntime.ag.

Na adresi popcorntimece.ch nalazi se “Community Edition” koji se nastavio razvijati uskoro nakon gašenja “roditeljskog” forka na popcorntime.io. Na adresi popcorntime.ag nalazi se vjerojatno frakcija tog istog projekta, tj. također “Community Edition” koji nastavlja na isti roditeljski fork, ali razvija ga druga zajednica. Čini se da su obje sada odvojene zajednice zapravo dvije frakcije izvorne zajednice sa popcorntime.io.

Naime, kad je krenula represija protiv popcorntime.io, zajednica se počela raspadati pod navalom uzajamnih optužbi i paranoičnih sumnji protiv pojedinih članova. Prilično sam uvjeren da se radi o neredu koji su namjerno izazvale represivne službe, pošto iz iskustva znamo da je to jedna od uobičajenih metoda kojom razbijaju društvene pokrete i u fizičkom svijetu… U svakom slučaju, rezultat je taj da trenutno postoje dvije “Community Edition” verzije Popcorn Timea koje se međusobno optužuju za sumnjive djelatnosti, kolaboraciju s MPAA (Filmskim udruženjem Amerike, koje je i pokrenulo represiju protiv popcorntime.io) i za dodavanje malwarea.

U veljači ove godine dio tima koji je razvijao aplikaciju na popcorntime.io zakrpao je zadnju verziju aplikacije, kako bi bila opet funkcionalna, i objavio je sa novog sita – popcorntime.sh. Na blogu su objasnili da je tim sada bitno reduciran, što zbog svega što se izdogađalo, što zbog toga što se dio ekipe jednostavno prebacio na projekt Butter, koji se cijelo ovo vrijeme nastavio razvijati. Zbog reduciranog tima, razvoj novog Popcorn Timea neće više biti kontinuiran kao ranije, nego će se odvijati sporije i bez strogog rasporeda. No, sav će napredak i dalje biti moguće pratiti i sudjelovati u njemu na GitHubu. Ovaj tim je nastavio koristiti i dio infrastrukture koju je koristio popcorntime.io, npr. korisnički račun na Twitteru.

Od zadnje objavljene verzije – 0.3.10 – ovaj fork je temeljen direktno na kodu spomenutog projekta Butter i čini se da je to trenutno jedini fork koji se koristi tim kodom. Naime, nedugo pred početkom represije i gašenja popcorntime.io, na njihovom se blogu i forumu najavilo pokretanje projekta Butter, koji je trebao razvijati temeljnu tehnologiju za p2p streaming servise općenito, ne samo Popcorn Time, i velik dio programera posvetio se tome projektu.

Popcorn Time je legalno u sivoj zoni, ali sama tehnologija je savršeno legalna pa se unatoč represiji protiv PT-a mogla relativno nesmetano nastaviti razvijati pod drugim imenom. Činjenica da je popcorntime.sh direktno vezan za ovaj projekt koji je preživio havariju popcorntime.io zajednice, ulijeva određeno povjerenje, ali nije na odmet zadržati i određen oprez.

U svakom slučaju, Wikipedia navodi popcorntime.sh kao “službeni” nastavak izvornog Popcorn Timea, a sam popcorntime.sh navodi popcorntimece.ch kao “službeni Community Edition” i isključuje popcorntime.ag kao “lažan” i sumnjiv, dok ovi potonji optužuju ova dva za sumnjive aktivnosti pod kontrolom MPAA. Popcorntime.ch ekipa se uzdržava od dodatnog komentiranja .ag ekipe, osim gore navedenog, tvrdeći da uopće ne prate njihove aktivnosti.

Istovremeno, Wikipedia navodi popcorntimece.ch kao “mrtav” projekt i zadnji “commit” koda na tom projektu na GitHubu je bio prije sedam mjeseci pa je to možda i istina, ako nisu jednostavno drastično usporili razvoj. Neku službenu obavijest ili komunikaciju o gašenju tog projekta nisam još nigdje našao ni dobio.

Većina bi se sumnji vezanih za razne forkove mogla otkloniti proučavanjem koda, pošto, ako ništa drugo, sva tri forka objavljuju kod i moguće ga je provjeriti. Međutim, tko nije programer ne može si to sam obaviti, nego treba opet procjenjivati argumentaciju raznih suprotstavljenih mišljenja, a nije isključeno niti da su sva tri ova forka “zdrava” ili sva tri “bolesna”. Situacija je to koja je svakako odbojna za prosječnog korisnika da bi se uopće usudio instalirati i pokrenuti ikoji od ponuđenih forkova, što je očito bilo u ciljevima represivnog aparata.

Kako god bilo, Linuksaši smo tu u prednosti. Naime, GNU/Linux verziju svih triju forkova je moguće, ali nije potrebno instalirati, nego se sve tri aplikacije mogu jednostavno raspakirati i pokrenuti bez ikakvih root privilegija. Time su eventualni rizici, ako uopće postoje, minimalizirani. Zahvaljujući tome, možete na vašoj omiljenoj distribuciji relativno bezbrižno testirati sva tri forka i procijeniti koji vam najbolje odgovara, ako ikoji.

U sva tri slučaja radi se i dalje o beta softveru kod kojeg se još uvijek mogu očekivati bugovi i ja sam se nekako odlučio zadržati u svojim testiranjima na verziji .sh tima, pošto mi je njihova verzija, temeljena na Butter kodu, pri pokretanju bila najmanje “bagovita”. I mogu reći da uglavnom fino radi to što kaže da radi.

Kažem “uglavnom”, jer ne radi sve savršeno. Kroz par dana korištenja na Ubuntu 16.10 64-bit, primijetio sam dva veća buga. Jedan je taj što gumb za odabir nasumičnog filma taj nasumični film traži beskonačno bez rezultata i drugi je što se katalog indie filmova također beskonačno učitava i nikad se ne učita. Međutim, standardni katalozi filmova, serija i anime normalno se učitavaju i videi se ispravno strimaju. Kad sam to prokomentirao na Twitteru, @popcorntimetv (sada službeni račun za .sh tim) me uputio na prijavljivanje bugova na GitHubu, što bi se od svakog “zakonitog” FOSS projekta i očekivalo.

Bit će u svakom slučaju zanimljivo pratiti daljnji razvoj događaja oko ovih aplikacija, koje su viđene kao najveća konkurencija Netflixu. I to besplatna. Valja ipak biti na oprezu od malwarea i mogućih zakonskih problema, međutim…

popcorntime